Romantikusrágcsáló

Toposz-mustra 1. Ellenfelekből szerelmesek Szenvedélyes hadviselésben

A legújabb cikkem a legkedveltebb és leggyakrabban használt toposzról fog szólni, mégpedig a Skarlát Kiadó és Monos Anett debütáló, a Szenvedélyes hadviselés című, New Adult realista romantikus regényén keresztül.

A toposz

Az ellenfelekből szerelmesek (enemies to lovers) az egyik legnépszerűbb toposz, a romantikában és más zsánerben is gyakran találkozni vele. Nevében a lényege: többnyire két karakter ellenfelekként jelennek meg a történet elején, és aktívan egymás ellen dolgoznak, esetleg még versenytársak is, de menet közben rájönnek, hogy szerelmesek egymásba. Kétségkívül az egyik legrégebb óta velünk lévő toposz az irodalomban. Gyökerei már a Gilgames-eposzban is jelen vannak Enkidu történetében, és ha szóba kerül egy-egy beszélgetésben, hamar eszünkbe jut Shakespeare vagy Jane Austen. Ha pedig könyvesboltban vagy könyvtárban bolyongunk, rátalálhatunk Sally Thorne Gyűlölök és szeretekjére vagy Holly Black méltán népszerű YA regényére, A kegyetlen herceg és folytatásaira, amik kétségkívül a legkedveltebb képviselői a toposzt használó műveknek.

Szenvedélyes hadviselés

Leginkább azért szeretem ezt a toposzt, mert megmutatja, milyen vékony a határvonal a szeretet és a gyűlölet között, és ez önmagában rengeteg lehetőséget rejt. Monos Anett első regénye, a Szenvedélyes hadviselés, ami a frissen megalakult Skarlát Kiadó gondozásában jelenik meg, tökéletesen mutatja be a lelki folyamatot és azt, miként billeg két karakter érzelmileg azon a bizonyos cérnányi határon.

A történet egyik főszereplője a mindennapjait Budapesten élő Besztercy Bálint, akit leköt a boksz, a csajok és a Spartacus nevű edzőterem működtetése. A múlt mégis a nyomában jár, kísérti, erről pedig már a regény első oldalain képet kapunk. Petrás Adri, a női főhős, kényelmes életét és egy bántalmazó párkapcsolatot hagy maga mögött a történet elején, hogy új életet kezdhessen. Ő is sok fájdalmat hordoz magában, amit legkedvesebb titkos tevékenysége, táncolás közben ad ki magából. A regény bemutatja, hogy Bálint és Adri, akik középiskolai éveik alatt ádáz küzdelmet vívtak, miként szorulnak rá egymás segítségére, hogyan kötnek kompromisszumokat a tüzes összecsapások közepette, és lépnek túl az ellenségeskedésen. És eközben ott van köztük a régi-új szenvedély, ami fel-fellobban, mert egyszerűen lehetetlen küzdeni ez ellen is. Igazi érzelmi hullámvasút ez a regény – természetesen jó értelemben.

„Közelebb léptem hoz­zá, mire tartózkodóan pislantott párat. Nem bízott bennem, és én sem benne. Tudtam, hogy képes megtanítani és megvédeni, ha kell, de az érzéseimet soha nem bíznám rá. Összezúzna.”

(Idézet a regényből)

A regény nagy erőssége, hogy Bálint és Adri nézőpontjából is nyomon követhetjük az eseményeket, így még átélhetőbbek a személyes problémáik. Hangjuk egyedi, könnyű velük azonosulni. A visszaemlékezések és a jelenben zajló események tökéletesen megkomponálva váltják egymást a legmélyebb és legmagasabb érzelmi pillanatokban. Rendkívül jó volt belelátni a két szereplő múltjába, megismerni sérüléseik magvait, felfedezni a lelküket. Sokszor okoztak egymásnak fájdalmat – a múltban és a jelenben is -, de mindig meg-megvillant egy másik érzelem is: a tagadhatatlan vonzalom. Mindketten nehéz sorsot kaptak: Bálint szegény családból származik, édesanyjával is problémás a kapcsolata, Adri családja pedig tehetős, de szülei érzelmeknek és megértésnek híján vannak. Ezek mellett nagy feladatokkal küzdenek a karakterek (Bálint a Spartacus fennmaradásáért, Adri az önálló életért), az egymásra utaltság, majd az apránként felépülő bizalom viszont átlendíti őket a kemény helyzeteken. Éppúgy alakul köztük a szenvedély, ahogy megoldandó feladataik iránt is nő az érdeklődésük.

Adri és Bálint is bőven cipel különböző érzelmi terheket, de egy valami közös bennük: egyformán értékelik a másikban lakó lelki erőt, bátorságot, kitartást. Ez az, ami összeköti őket, ami által felnézhetnek egymásra. Nem véletlenül van kiemelt szerepe a tigris szónak a történetben. 😉

A szerző realisztikusan, érzékletesen mutatja be mind Budapestet, a nagyvárosi lét jellegzetességeit, mind pedig a szereplők közvetlen környezetét (pl. Spartacus, a közös lakás). Nem egyszerű díszleteket kapunk, olvasás közben szabályosan magunk körül érezzük Bálint és Adri tereit. Minden egyes helyszínnek komoly szerepe van kettejük kapcsolatának alakulásában. Anett nem fél komoly társadalmi problémákat, aktuális témákat is bemutatni (pl. anyagi nehézségek, bántalmazó párkapcsolat, önvédelem fontossága, iskolai bullying), így sokkal többet kapunk, mint elsőre gondolnánk.

Lépj be te is Bálint és Adri világába!

Ha felkeltette érdeklődésedet a regény, és szívesen elolvasnád, látogasd meg
a Skarlát Kiadó honlapját
június 13-án,
ahonnan ingyenesen letöltheted!

Kezdőlap – Skarlát Kiadó (skarlatkiado.net)

A könyvről és a szerzőről:

Szenvedélyes hadviselés · Monos Anett · Könyv · Moly

Alkotó · Monos Anett · Moly

Cikkek a toposzról több, ha kedvet kaptál hozzá:

Your Guide to the Enemies-to-Lovers Trope in Romance (bookriot.com)

From Foes to Flames: Exploring the Enemies to Lovers Trope in Romance Novels (jlamontbooks.com)

The Enemies to Lovers Trope (415 books) (goodreads.com)