Nemrég lehetőséget kaptam arra Elena Honoria írónőtől, hogy két regényén keresztül is bepillantást nyerhessek a munkásságába. A 2023-ban megjelent Lélekszilánkok több rövidebb történetből áll, míg az idén ősszel nagyközönség elé kerülő Szívembe zárva egy többkötetes szerelmi történet nyitánya.
Lélekszilánkok

Fülszöveg:
„Szerelmek, melyek rabul ejtenek. Körbefonnak lágy selyemszálakkal. Simogatnak, mélyen lelkünkbe ivódnak. Azt hisszük, örökké tart ez az érzés. Azt hisszük, mindig így lesz, hogy szárnyalunk és boldogok leszünk örökkön örökké…
…aztán felébredünk. Négy történet, négy szerelem, melyek a párkapcsolat szövevényes útjain próbálják leküzdeni az élet akadályait. Vajon sikerül? Menthető, az ami egykoron szenvedélyes szerelem volt, vagy minden csak szemfényvesztés?”
A négy történet úgy is jellemezhető, hogy variációk egy témára: központi elemük a megromlott párkapcsolat vagy házasság, a szerző pedig remekül mutatja be az ezzel kapcsolatos érzelmi reakciók sokféleségét, a problémák kezelésére tett kísérletek változatosságát. Elena Honoria rövid, gyorsan olvasható történeteinek fókuszában olyan (mondhatni örökké) aktuális témákat dolgoz fel, melyek elgondolkodtatnak, ugyanakkor az író nem felejt el utat mutatni a megoldás felé. Minden történet erősen női fókuszú, de van olyan is, amiben beleleshetünk a férfikarakter fejébe is. Elsősorban azoknak ajánlom a Lélekszilánkokat, akik érdeklődnek az ilyen jellegű történetek iránt, Elena ugyanis érdekes emberi életutakat mutat nekünk.
Lássuk a történeteket egyesével! A Párterápia a szétválás vagy együtt maradás dilemmája köré épül, amit nehezít a kapcsolatból született gyermekek iránti felelősségérzet, a közösen átélt múlt, felépített élet, és a jelen kínzó bizonytalansága. Számomra a történet igazi érzelmi hullámvasút volt, és ha először kilátástalannak is tűnt a főhősnő élete, a végén megkaptam a pozitív üzenetet. A Szemfényvesztés kusza párkapcsolati szálakat tár elénk munkahelyi ellentétekkel, felszínre kerülő hazugságokkal és kibukó titkokkal. Nekem a történet nagy erősségei az utóbbiak voltak: szinte izgultam, mikor mi fog kiderülni, de legfőképp hogyan. A Vágyak a sok nőt érintő kényszerpálya témáját és az elfojtott vágyakat dolgozza fel, de emellett szerepet kap egy jóakaró barátnő, aki különösen szimpatikussá vált számomra. Ennél a résznél a bátorság és a tenni akarás szólított meg leginkább. A Cukorfalatban három szereplő fejébe is betekintést nyerhetünk: a feleség, a férj és az a bizonyos harmadik személy is meg-megmutatja érzelmeit, megéléseit, problémáit. A pénz és az azzal járó kényelem, a ragaszkodás említése különösen erős töltetet adott hozzá.

Darina és Alexander 1. Szívembe zárva
Fülszöveg:
„Azt hazudta, hogy szeret, majd magamra hagyott.”
Darina nem tud túllépni szereleme árulásán. Miután azzal szembesül, hogy Alexander becsapta és kisétált az életéből, messzire menekül, hogy újra építse önmagát. De hiába a nagy távolság, ha továbbra sem tudja elengedni a férfit.
Amikor lehetőséget kap, hogy egy különleges gyógymód segítségével eltüntesse múltja fájdalmas emlékeit, egy percig sem habozik és belevág a kezelésbe.
Amikor eléri célját és minden tökéletesnek látszik, egy éjjel váratlan dolog történik, ami alapjaiban forgatja fel nyugodt életét.
Egy szenvedélyes viszony, egy titokzatos idegen, miközben a múlt árnyai egyre veszedelmesebb alakot öltenek.„Hazudnom kellett, hogy biztonságban tudjam.”
Alexander már többször újjászületett, és minden korábbi életére emlékszik. Egyetlen vágy vezérli az emberöltők során: megkeresni és meghódítani igaz szerelmét, akit neki rendelt a sors. De a nő erről mit sem tud, mert minden születésekor elfelejti előző életét.
Amikor Alexander rátalál Darinára, még nem sejti, hogy hamarosan a legnagyobb árat kell fizetnie szerelme biztonságáért, mert az életüket megkeserítő démon lesben áll, hogy lecsapjon.

Elena romantikus regénysorozatának első kötete hamar beszippantott, főként mert az „együtt lenni vagy veszély miatt elengedni” kérdéskört érintette, amit nagyon izgalmasnak tartok. Váltott szemszögű történetében Darinából kapunk többet, így vele tudtam könnyebben azonosulni, Alexanderrel kevésbé. Bízom benne, hogy a folytatásban belőle is többet kapunk, pl. a családi hátteréből és kényszerű helyzetéből. A misztikum figyelemfelkeltő, a fátyol ötlete és az amulettek jelentősége különösen tetszett, szívesen olvastam volna róla még többet, ahogy Alexander múltbéli megéléseiről is. A sodró lendületű események, a múlt-jelen jól komponált váltakozása, az érzékletes erotikus jelenetek erősségei ennek a regénynek, így remek olvasmányélmény lehet azoknak, akik bepillantást szeretnének kapni Elena misztikummal fűszerezett romantikájába. Akárcsak a Lélekszilánkok, a Szívembe zárva is elgondolkodtat, de közben kedvet csinál a folytatáshoz.
„Keress meg!
A hang a fejemben most sokkal hangosabb és sürgetőbb. Talán mégsem a képzeletem játszik velem, tényleg befurakodott valaki a gondolataimba.
Nincs bennem félelem, sokkal inkább kíváncsiság és érdeklődés. Hogy lehetséges ez?”
(Idézet a regényből)
„Szerethetünk valakit annyira, hogy el sem tudjuk képzelni nélküle az életünket? És szerethetünk valakit olyan mélyen, hogy érte bármilyen áldozatra képesek lennénk? A válaszom: igen. Én Alexanderért bármire hajlandó lennék.”
(Idézet a regényből)
További információk a szerzőről és könyveiről:
Elena Honoria – Könyvek, blogtörténetek, versek, kulisszatitkok
Lélekszilánkok · Elena Honoria · Könyv · Moly
Lélekszilánkok – részlet – Elena Honoria