Az adventi időszakot egy különleges regénnyel indította a YA és NA írásokra fókuszáló kiadó. November 30-án megjelent Sárközi Erika Nilla regénye, a misztikummal, fizikai és lélektani próbákkal tűzdelt Carpe Noctem – Ragadd meg az éjt! Írói debütálása alkalmából bátorkodtam felkérni a szerzőt egy interjúra, ezúttal is köszönöm, hogy válaszolt kérdéseimre.
Fülszöveg:
Tizenkét csillagjegy és egyetlen éjszaka: generációjuk legnagyobb Párbaja az indigókék égbolt alatt dől el. A győztes dicsőséget hoz a családjának, a megmérettetésből világra szóló sztorik születnek.
A húszéves Asra egész életében nővére árnyékában élt, aki anno egyetlen hajszállal csúszott le az első helyről, így most mindenki diadalmat vár tőle. Csakhogy ő utálja a konvenciókat, és semmi kedve értelmetlen játékokat játszani egy szimbolikus győzelemért, amikor dolgozhatna is nagyszabású projektjén. Ráadásul a szíve is az emberi világhoz húzza, miután megismerkedett a titokzatos Caspiannel.
Asrának azonban szüksége van a tizenkét család támogatására, hogy sikerüljön a terve. Ehhez az út pedig a Csillagpárbajon keresztül vezet, ahol győzelmet kell aratnia.
Kaland és kockázat.
Veszély és varázslat.
Szenvedély és szerelem.
Az indulás helye adott ezen a sötétbe burkolózó játékmezőn, az viszont, hogy hová érkeznek, csak rajtuk múlik.
Hogy jött az írás az életedbe, és hogyan illeszted be a mindennapjaidba munka és magánélet mellett?
Az írásba fiatal és rajongó tiniként csöppentem – annyira megbabonáztak filmek, könyvek, színészek, hogy egyszerűen muszáj volt kiélnem ezt a rajongást, nos, azóta ezek a mániák elmúltak, de az írás szeretete megmaradt. Sajnos azonban kevesebb időm jut rá, mint amennyit szeretnék szentelni neki. Általában esténként tudok egy-egy történettel foglalkozni, amikor mindenki elaludt és végre csend van 🙂 Talán pont ezért is haladok lassan…
Milyen írások születtek a tolladból az első regényed előtt? Hol olvashatjuk ezeket?
Hosszú éveken keresztül bloggerkedtem, Merengőre is sokat írtam, aztán jött a Wattpad – hogyha valaki elhívatott, ezeket könnyen megtalálja a mai napig: de nem ajánlom kifejezetten, ugyanis némelyik történet pont az internet elfeledett fiókjaiba való 🙂
Általában realista romantikus vagy fantasy regényeket írtam, ez mondjuk azóta sem változott.
Oszlopos tagja vagy a Skarlát Kiadónak, ahol a regény is megjelent. Hogy jutottál/jutottatok el az alapításhoz, és mi a koncepciótok?
Ez egy hosszú folyamat volt, aminél csupán a cseresznye a torta tetején az a bizonyos beszélgetés Anett és köztem, hogy „alapítsunk egy kiadót!” Sok mindent láttunk az idáig vezető úton, tapasztaltunk is a bőrünkön, és úgy gondoltuk, szeretnénk egy olyan helyet, ahol elkerülhetjük ezeket a számunkra kényelmetlen dolgokat. Valahol ez is a koncepciónk: partnerek lenni a kiadásban az írókkal és a velünk dolgozó szakemberekkel, valamint az olvasók kiemelt tisztelete. Hiszen nekik szánjuk a könyveket.
Mi volt az az ötletcsíra, amiből kibontakozott a Carpe Noctem, esetleg mi adta az ihletet?
Szuper kérdés, köszönöm! Van a regényben egy jelenet – pontosabban az egyik és igen fontos próbatétel –, ami teljesen véletlenszerűen megszületetett a fejemben és végig is pörgött, aztán pedig nem hagyott nyugodni. Így abból kiindulva, hogy mi történik ott, építettem fel a sztorit és a karaktereket.
A csillagjegyek ötlete pedig onnan származik, hogy szerettem volna egy misztikus történetet írni, de nem keményvonalas fantasyt, így végül arra gondoltam, miért ne?
Milyen hosszú volt az írás folyamata, és miként élted meg lelkileg? Voltak hullámvölgyek és hegyek?
Ez egy nagyon izgalmas kérdés, ugyanis eredetileg a Carpe noctemet nagyjából másfél éve kezdtem írni, azzal az elképzeléssel, hogy majd maximum feltöltöm a Wattpadra. Nos, az írásban akkor elakadtam három fejezet után… Több mint egy évre. Idén tavasszal vettem újra elő, hogy akkor ezt most befejezem, amit nyár végére sikerült elérni.
A megírás folyamata nem tartott olyan hosszú ideig, viszont hektikus volt, ugyanis előfordult, hogy heteken keresztül egyetlen betűt sem tudtam írni, más napokon viszont simán hoztam 10-15 oldalt is. Ez volt igazából a hullámvölgy: megtalálni azt az erőt magamban, hogy leüljek írni a hosszú napok után és lényegében minden más szabadidős tevékenység helyett.
De amint ezeken a holtpontokon átestem, nagyon élveztem! Engem is sokszor meglepett a történet, a szereplőkkel ébredtem és feküdtem, mintha egy lettem volna közülük.
Voltak olyan szerzők, regények, amik inspiráltak?
A Caraval-trilógia annyira elvarázsolt, hogy annak olvasása közben fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy jó lenne egy olyan regényt írni, ahol a szereplőknek feladatokat kell teljesíteniük.
A párbaj önmagában egy rendkívül érdekes eleme a történetnek. Az egyes állomásokat gondos tervezés előzte meg, vagy írás közben csak úgy jöttek maguktól?
Ó, a párbajok… A legnehezebb részei voltak az írásnak. Ezzel végül is válaszoltam a kérdésre? 😀
Egyébként volt, ami teljesen adta magát és ezért bűn lett volna kihagyni, más próbatételekért vért izzadtam. (Igen, a szereplőkkel együtt :))
Milyen kutatásokra volt szükséged a csillagképekkel kapcsolatban? Te magad el szoktad olvasni a horoszkópodat?
Furcsa lesz ez a válasz, de… nem. Nagyon ritkán olvasok horoszkópokat, a csillagjegyek tulajdonságait is csak alapként használtam, ezért is nem építettem világot az asztrológiára, hanem kreáltam a regényhez egy sajátot.
A kutatásaim is a csillagjegyek milyenségében merült ki a leginkább, mindenkit a típusok alapján teremtettem meg: ezért lett például a főszereplő is Vízöntő, mert hozzá tudtam azokat a tulajdonságokat társítani, amiket elképzeltem magamban.
A történet főhőse Asra, a Vízöntő, aki nagyon nyerni akar, hogy elérje céljait, kivívja családja elismerését. A másik izgalmas-sejtelmes karakter a Skorpió. Mindketten céltudatosak, lélekben erősek. Milyen volt velük dolgozni? Volt olyan, amikor át akarták venni az irányítást, vagy szigorúan fogtad őket?
Asrával meglepően könnyű volt dolgozni, már a legelejétől tudtam, hogy milyen karaktert szeretnék a főszerepre, és ő tökéletesen hozta azt, de hogyha épp a Skorpiót említetted, vele azért gondban voltam. Nehezebben hallottam meg a „hangját”, a „skorpióságát” (ez amúgy is egy elég vitatott jegy), úgyhogy ő nem könnyítette meg a dolgom. De ez legalább karakterhű 😀
Melyik mellékkarakter áll hozzád közel, és kit érzel magadtól a legtávolabb?
Ó, ez a kérdés kicsit mumus nekem… Nem tudok egyetlen kedvenc mellékszereplőt sem választani, én viszont bak vagyok, így a regénybeli Bak karaktere akaratlanul is közel áll hozzám.
A legtávolabb? Az Ikreket mondanám.
Volt legkedvesebb részed a regényben, és volt, ami nagyon megdolgoztatott?
A legkedvencebb részem a számháború, szerettem annak a jelenetnek a dinamikáját, ahogy megmozdulnak a karakterek az éjszakai erdőben, ilyen régi táborozós érzésem van tőle 🙂
Több olyan is volt, ami nagyon megdolgoztatott, de spoiler nélkül említek egyet: a Mérleg próbája. Hetekig ültem afölött a rész fölött, hogy összeálljon!
Egy regény megírása, szerkesztése és kiadása hosszú út e-book esetén is. Te hogy élted meg a folyamatot, és kikkel dolgoztál együtt?
A Carpe noctemet Monos Anett szerkesztette, akinek ez a könyv volt az első regényszerkesztése, de szerintem remek munkát végzett, gördülékenyen dolgoztunk együtt, megértettük a másik szándékait, súrlódás sem volt köztünk. Ő nagyon élvezte, hogy javíthat, én meg élveztem, hogy jobb lesz a történet 🙂
A korrektúrát Koós Patrícia végezte, ő több kiadónak is dolgozik, így remek tapasztalattal és rálátással tudott nekünk itt is segíteni. Kocsondi Nelli készítette a regény elején lévő csodás illusztrációt és Bodnár Alexandra tördelte végleges könyvformába, pedig ez nem volt egyszerű feladat, úgyhogy emelem kalapom előtte.
Igazi szupercsapattal dolgozhattam együtt, sok kellemetlen tapasztalattal ellentétben nekem a szerkesztés és a többi folyamat követése igazi élmény volt.
Mik a hosszútávú terveid? Milyen történetekre számíthatunk még tőled, és legfőképp mikor?
Készülünk a kiadóban a jövő évre, lesznek meglepetések és szuper történetek 2025-ben is. Nekem több regény és regénykezdemény lapul a fiókomban, de legközelebb azt a fantasysorozatot szeretném elhozni, ami a szívem csücske már évek óta. Abban rengeteg mágia, varázslat, alakváltók, lámpások és dzsinnek is vannak…
A regény értékelése a Rágcsálótól:
A Carpe Noctem már a csillagjegyekkel felkeltette az érdeklődésemet. Az alapkoncepció ezért külön figyelmet igényel: nagy, befolyásos családok, akik generációkon át örökítik a különleges képességeket és a tízévente esedékes Párbajon való részvételt. Az eseményeket Asra, a Vízöntő szemszögén keresztül követhetjük, aki kitartásával és érzékenységével hamar belopta magát a szívembe. Bizonyítani akar, de jótékony célja is van. Ahogy a Párbajok követték egymást, úgy vonódtam be folyamatosan érzelmileg ebbe a komoly fizikai és lélektani küzdelembe, ami egy idő után már nem csak és kizárólag Asra megmérettetése volt, hanem az összes jegy „utazása”. A nagy esemény hatására mindenki változik, nagy ellentétek és titkok lepleződnek le, de a csapatszellem kialakulása sem marad el. Kiváló történet a hagyományok tiszteletéről, azok megtörésének és továbbvitelének kérdéséről, és arról, hol is helyezkedik el ebben az egész képletben az egyén.
A regény másik hangsúlyos eleme a romantikus szál, ami nem mellékesen, hanem a Párbaj eseményeihez szorosan illeszkedve bontakozik ki. Asra szíve a titokzatos Caspiané, miközben Rion, a Skorpió egyre közelebb kerül hozzá. A szóváltások, a lassan, de érzékletesen megmutatott vonzalom miatt egyre jobban izgultam, hogy Caspian kerüljön ki a képből, és vegye át a helyét Rion. Végül aztán a váratlan fordulatok megoldották ezt a helyzetet is. 😊 Örülök, hogy olyan párról olvashattam, akik a történet során nemcsak megmutatták, hogy mennyire illenek egymáshoz, de tanúja voltam összecsiszolódásuknak is. Jó szívvel ajánlom a Carpe Noctemet azoknak, akik szeretik a próbatételekkel teli regényeket, a romantikával megfűszerezett izgalmakat, a lélektani folyamatok finom ábrázolását.
Ha felkeltette érdeklődésedet a regény, és szívesen elolvasnád, látogasd meg
a Skarlát Kiadó honlapját,
ahonnan ingyenesen letöltheted!
Kezdőlap – Skarlát Kiadó (skarlatkiado.net)
Linkek:
Carpe noctem – Ragadd meg az éjt! · Sárközi Erika · Könyv · Moly